Dzisiaj jest
MENU GŁÓWNE
ZBIÓRKI

W czasie wakacji zbiórki 3 Plutonu JS 2021 nie odbywają się.

ZWIĄZEK STRZELECKI

Jest patriotycznym stowarzyszeniem młodzieży, kontynuujacym program i metody działania ,,Strzelca” istniejącego w Polsce w okresie międzywojennym. Zadaniem ,,Strzelca” jest rozbudzanie i hartowanie wśród młodzieży ducha narodowego, karności, dzielności moralnej i fizycznej oraz szerzenie wiedzy wojskowej.

DAWNIEJ:
W 1908 roku we Lwowie powstała tajna organizacja paramilitarna Związek Walki Czynnej. Celem jej było przygotowanie zbrojnego powstania przeciwko Rosji, co miało doprowadzić do odzyskania niepodległości przez Polske. W 1910 roku z inicjatywy ZWC powstaje legalna młodzieżowa organizacja paramilitarna Związek Strzelecki we Lwowie. Równolegle w Krakowie założone zostaje ,,Towarzystwo Strzelec”. Przygotowywały one kadry wojskowe do walki z zaborcami. Konspiracyjne organizacje strzeleckie powstały również w Królestwie Polskim i zaborze pruskim. Organizacja do czerwca 1914 roku osiągnęła stan 7239 ludzi zorganizowanych w 248 towarzystw. Od 1912r. Komendantem Głównym był Józef Piłsudski. Jego ,,Strzelcy” rekrutowali sie z różnych środowisk. Obok studentów, uczniów i młodej inteligencji stawali do szeregów robotnicy i chłopi. 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów nastapił wymarsz I Kompanii Kadrowej, która rozpoczęła długi i trudny marsz do niepodległości. W październiku 1914r. wraz z Polskimi Drużynami Strzeleckimi ZS utworzył Polską Organizację Wojskową. Po wybuchu I wojny światowej członkowie Związku Strzeleckiego znaleźli się w Legionach Polskich. Głównymi działaczami poza Komendantem Głównym byli: K. Sosnowski, W. Sikorki, E. Rydz-Śmigły, W. Sławek, M. Kukiel.
W niepodległej Polsce zostaje powołana do życia przez dawnych działaczy ZS panństwowa organizacja młodzieżowa, nawiązujaca do tradycji i dziedzicząca historyczną nazwę ,,Związek Strzelecki”. W jego strukturach działało ponad pół miliona osób. Jego członkowie w niedługim czasie byli zmuszeni zdawać egzamin w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej. To własnie duchem ,,Strzelca” ożywieni byli żolnierze Armii Krajowej. Podczas okupacji sowieckiej starano się zatrzeć wszystkie ślady istnienia ,,Strzelca”. Niszczono książki i czasopisma. Szykowano byłych członków organizacji. Lecz legenda I Kompanii Kadrowej nie umarła.
W 80 lat później, 13-go czerwca 1990 roku, nawiązujac do tradycji Związków Strzeleckich powołanych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, inicjatywy środowisk niepodległościowych w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie zarejestrowane zostało stowarzyszenie Związek Strzelecki ,,Strzelec”.

DZISIAJ:
Celem ,,Strzelca” jest działanie na rzecz umacniania niepodległości Rzeczypospolitej, wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak ,,Bóg-Honor-Ojczyzna”. ZS ,,Strzelec” stawia sobie także za cel formowanie wzorowych postaw obywatelskich, wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia w zespole, podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży, poszerzanie wśród niej znajomości historii naszego państwa, szerzenie wiedzy wojskowej, propagowanie spraw obronności Kraju.
ZS ,,Strzelec” kieruje Komenda Główna. Struktury terenowe opierają się na podziale administracyjnym kraju.

CO ROBIMY?
Organizujemy zajęcia edukacyjno-wychowawcze:
-prelekcje na tematy historyczno-militarne, wycieczki do muzeów, konkursy historyczne,
-spotkania z uczestnikami walk o Niepodleglość,
-uczestniczymy i współorganizujemy uroczystości z okazji rocznic świąt państwowych i historycznych; corocznym świętem organizacji jest Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbywający się w sierpniu na trasie Kraków-Kielce, w marcu obchodzimy rocznice śmierci jednego z najmłodszych oficerów II RP plk. Leopolda Lisa-Kuli,
-roztaczamy opiekę nad miejscami Pamięci Narodowej: tablicami, pomnikami i cmentarzami wojskowymi,
Także zajęcia sportowo-terenowe:
-rajdy i obozy strzeleckie, na których odbywają się szkolenia z zakresu topografii terenowej i taktyki wojskowej,
-marsze kondycyjne połączone z ćwiczeniami z zakresu bytowania w trudnych warunkach,
-szkolenia saperskie i z obsługi broni,
-naukę strzelania z broni pneumatycznej i palnej (na strzelnicach pod okiem fachowych instruktorów)
-szkolenia chemiczne i topograficzne,
-naukę jazdy konnej,
-ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy.

ZS ,,Strzelec” zachowuje pełną niezależność w dzialaniu. Stowarzyszenie utrzymuje ścisłe kontakty z Kościołem Katolickim, Wojskiem Polskim i władzami samorządowymi. ZS ,,Strzelec” utrzymuje się ze składek członkowskich, dotacji daroczyńców oraz ze wsparcia lokalnych środowisk.
Do organizacji może należeć młodzież męska i żeńska, która ukończyła 14 rok życia, posiada odpowiednie kwalifikacje moralne i fizyczne.
Hymnem ZS ,,Strzelec” jest tradycyjna pieśn legionowa ,,Pierwsza Brygada”.